Výběr bruslí

Jak vybrat kolečkové (in-line) brusle?

Jednotlivé in-line brusle se rozdělují do čtyř základních kategorií, podle toho, k čemu chceme brusle využívat.

                               1) Fitness

                               2) Speed

                               3) Aggressive

                               4) Freestyle/street

                               5) Hokej

                               6) Trekové brusle

Fitness

Do kategorie číslo jedna patří klasické bruslení, jak ho všichni známe. Jde o bruslení na cestách a cyklostezkách. Brusle na fitness bruslení by měly splňovat několik následujících parametrů. Za nejdůležitější parametry se považuje jejich váha – měly by být lehké, dále pohodlné a co je určitě neméně důležité – měl by být splněn optimální poměr mezi lehkostí a ovladatelností. Fitness brusle mají celou řadu koleček, obecně však platí, že čím mají kolečka větší průměr, tím pojedou rychleji. To znamená, že začínajícím bruslařům se doporučují spíše menší kolečka. Naopak zkušenější bruslaři, kteří se nebojí rychlosti a patřičně si věří, mohou bez problému jezdit na větších kolečkách.

Speed

Brusle na tento styl bruslení poznáte velice snadno. Průměr jejich koleček sahá někdy až ke 110mm a mají většinou na rozdíl od ostatních typů bruslí nízkou botu. Na výrobu těchto bruslí se používají odlehčené, velmi kvalitní materiály, které poskytují závodníkům, při závodech tolik potřebný komfort a rychlost. Jak už jsem se zmínil, tento typ bruslí je určen primárně pro velmi zkušené a zdatné bruslaře, kteří mají rádi rychlost a samozřejmě pro závodníky.

Aggressive

Jak už název napovídá, tyto brusle jsou navrženy na trošku odlišnější styl bruslení. Tento typ snese daleko agresivnější (drsnější) styl bruslení. Tímto je myšleno skákání na U – rampách, sjíždění zábradlí a jiné triky, které patří do freestyle bruslení. Brusle jsou těžší, než ostatní typy a to kvůli větší odolnosti, která je ve freestyle nezbytná. Dalším poznávacím znakem těchto bruslí jsou malá kolečka, která zajišťují větší stabilitu při dopadech. Na těchto bruslích se dá samozřejmě jezdit i na normálních cestách, ale počítejte s tím, že pokud pojedete společně s bruslařem na fitness bruslích, tak se díky malým kolečkám nadřete mnohem více, než on.

Freestyle/street

Brusle na "volné ježdění" - existují dva typy specializovaných bruslí. Jedny jsou určené na street nebo urban a jde v nich především o hmotnost a pevnost skeletu. Bota je nejčastěji vyrobena z plastu. Tyto brusle jsou vhodné i pro začátečníky na freestyle slalom. Druhý typ jsou slalomové brusle, které se dnes vyrábí s velkým podílem uhlíkových komponentů nebo sklolaminátu, které při nižší hmotnosti poskytují větší pevnost a lepší reakce brusle na jemnou motoriku nohou. Nůž (frame, blade) je vyráběn nejčastěji ze směsí hliníku, případně s přísadami hořčíku, přičemž délka nože se snaží být co nejkratší kvůli snadné ovladatelnosti - standardní velikost nože při velikosti boty nad 42 je 243 mm. Kolečka se používají ve větších tvrdostech než obyčejná fitness kolečka. Ideální tvrdost je 85A a slalomová kolečka by měla mít lehký skluz na hladkém asfaltu, kterého docílíme právě výběrem koleček s kvalitní směsí. Pokud tomu není uzpůsoben nůž, tak se na bruslích používá tzv. "banán" (rockering) použitím menších koleček vepředu a vzadu. Toto je další věc, která přispívá k manévrovatelnosti brusle.

Hokej

Brusle určená na in-line hokej. Vyznačuje se dobrou ovladatelností, která je pro tento sport nezbytná. Bota této brusle je velice podobná klasické botě na lední hokej.

Trekové brusle

Trekové brusle to jsou „oldschoolové“ brusle s kolečky ve dvou řadách. Trekové brusle nebo-li „quady“ jsou vhodné pro disciplíny: „roller dance“ (tanec na bruslích), „jam skating“ (break dance na bruslích), „free jump“ (skok vysoký na bruslích), „roller derby“ (závodní týmová hra po ovále), „roll hockey“, ale také diskotéky či nenáročnou jízdu parkem. Tyto dvojřadé brusle mohou využít začátečníci, rekreační i pokročilí bruslaři. Bota brusle se liší materiálem i výškou boty. Trekové brusle s nízkým kotníkem a širokými kolečky jsou určené pro pokročilé bruslaře, rychlobruslaře či jam skating. Jsou také populární pro začínající bruslaře v roller derby. Trekové brusle s vysokou měkkou botou jsou vhodné pro začínající rekreační bruslaře, na diskotéky, nebo do parku. Vysoká tvrdá kožená bota je vhodná pro krasojízdu a soutěžní disciplíny. Brusle s vysokou plastovou botou jsou vhodné pro venkovní bruslení, rekreační bruslení nebo do skate parku. Pro venkovní bruslení doporučujeme použití širokých, tvrdých koleček.                                                                                                              Zdroj: www.trekove-brusle.cz

Části bruslí

Každá brusle se skládá ze čtyř základních částí, o kterých je dobré něco vědět.

1)      Bota

2)      Rám

3)      Kolečka

4)      Ložiska

Bota

Boty u jednotlivých typů bruslí mohou mít mnoho rozdílů, které jsou nezbytné k tomu, aby brusle na 100% sloužila přesně tomu účelu, ke kterému byla vytvořena. Můžeme je rozdělit na boty s pevným rámem (plastovým skeletem) a boty s botky s měkkým skeletem a samozřejmě různé botky, které používají pro různé části různé materiály. Často je spodní část boty ve špičce a nártu z textilního materiálu pro snadnější odvod potu a pata s vrchní částí jsou plastové, aby bylo zajištěné dobré usazení nohy v botce a tím kvalitní vedení brusle (dobrý přenos síly z nohy na brusli). Utažení brusle je zajištěno buď tkaničkami, přezkou, nebo kombinací těchto dvou. Přezkami je utahování rychlejší, tkaničkami zase brusli utáhnete lépe. Materiály z kterých je bota vyrobena, ovlivňují pohodlnost brusle. Kvalitní materiály dobře odvádějí pot, neshrnují se a často mají tvarovou paměť, která zajistí vytvarování vnitřku botky přesně na vaši tlapku. Pokud máte vnitřní materiál s tvarovou pamětí, tak brusle nikomu nepůjčujte, aby vám botu nevyšlápl jinak a ta vás pak netlačila, nebo nebyla naopak třeba kolem kotníku moc volná.

Rám

Rám brusle drží kolečka pohromadě. Je to velice důležitá součást každé brusle. Na výrobu rámu se využívají různé materiály. V plastových rámech jsou velké rozdíly v kvalitě a životnosti. Fitness brusle mají rám lehčí a vyšší, na který se nejčastěji používají hliníkové slitiny. Brusle pro aggressive bruslení mají rám naopak nízký (pro lepší rovnováhu) a poměrně mohutný, neboť je často otloukán a obrušován.

Kolečka

Kolečka do in-line bruslí dělíme podle tvrdosti, tloušťky a velikosti. Velká kolečka jsou všeobecně rychlejší a lépe překonávají drobné nerovnosti na cestě. Jsou určeny pro zkušenější bruslaře – vyžadují určitou dávku bruslařských schopností. Menší kolečka jsou naopak stabilnější, ale pomalejší, vhodné pro začínající bruslaře. Další vlastností koleček – již zmíněná tvrdost. Čím tvrdší kolečka, tím rychlejší, ale méně pohodlná jízda. U měkkých koleček to platí přesně naopak, to znamená, že jsou pomalejší, ale méně komfortní.

Ložiska

Kvalita ložisek je pro jízdu na in-line bruslích velice důležitá. Ložisko, které je nepřesně zpracované, se rychle zanese nečistotou, špatně se otáčí a rychle se zničí. Kvalitní ložiska se lehce otáčejí a jsou dobře utěsněná. Ložiska jsou podobně jako kolečka spotřební materiál – musíte počítat s tím, že se čas od času musí měnit a že se o ně musíte starat. Záleží na mnoha faktorech – prašnost, vaše váha, jak často jezdíte, jak se o ložiska staráte.

Jak vybrat zimní brusle?

Při výběru zimních bruslí je velice důležité uvědomit si, na co brusle budeme využívat. Pokud chceme například brusle na klasické bruslení na zamrzlých plochách, nebo pro veřejné bruslení, je hlavním kritériem pohodní brusle – aby nás bota nikde netlačila, zkrátka abychom se v ní cítili dobře, pohodlně. Na druhé straně, pokud máme naplánované nějaké delší vyjížďky po zamrzlých řekách, potřebujeme brusli, která je vyrobena ze speciálních materiálů, které dokážou odvádět pot a zároveň brusli zateplují.

Velikost

Velice důležitým faktorem při výběru zimních bruslí je velikost. Například, když si vezmeme brusle na rybník, ty mohou být o trošku větší. Opakem jsou brusle hokejové, ty vybíráme přesně na nohu, musí sedět dokonale. Obecně se doporučuje zkoušet si brusle s ponožkou, se kterou budete bruslit.

Pánské zimní brusle

Tyto brusle, jinak známé jako „kanady“ jsou typické svou pevnou konstrukcí, která musí nohu pevně držet. Pánský ocelový nůž je zasazen v plastovém držáku. Hlavním poznávacím prvkem brusle na led je pevná špička, snížená stavba boty a zvýšená zadní část paty.

Dámské zimní brusle

Dámské brusle na led nebo-li krasobrusle s vysokou botou pro ženy mají speciální dámské nože se zoubky určené pro specifický ženský jízdní styl. Dámské lední brusle mají nejčastěji bílou barvu a utahují se klasickými tkaničkami.

Dětské zimní brusle

Dětské zimní brusle nejrůznějších barev a roztomilých designů s pevným plastovým skeletem. Trendem mezi dětskými bruslemi na led je systém nastavení velikosti brusle. "Roztahovačky" nebo-li dětské brusle na led s nastavením velikosti jsou opatřeny různými mechanizmy pro roztažení skeletu.

REKLAMA

NAPIŠTE NÁM

 

Přihlásit k odběru novinek: